Ethos
Malá vesnička na území Daerie. Je známá pro svůj klid a příjemné obyvatelstvo stranící se v ústraní od hlavního města Ailmaru, nacházíc se nedaleko Ledových hor. I proto je tu podstatně chladněji než v jiných městech této země.
Venkovský lid je tu převážně věřící. Nejvíce se tu vyznává quentismus a spiritualismus. Pokud přicházíte v míru, buďte tu vítáni. 

Náves

Náves je místo, kde se provozují trhy a veškeré společenské akce, které se v Ethosu konají. Jedná se tedy především o dožínky a slavnosti letního a zimního slunovratu. Celý den sem dopadá slunce, proto je zde dost světla i k večeru.

Sdělení vypravěče:
Pokud se nekonají slavnosti, bývají trhy - většinou během Linepolu a Eurynu (středa, pátek). Kriminalita je zde nízká, což způsobuje hlavně fakt, že většina lidí a jiných bytostí se zde vzájemně zná. Prakticky se nemůže stát, že vás někdo okrade - sem tam ale nějaký ten případ skutečně je. To však místní obyvatelé nenechají bez povšimnutí.


Kostel svatého Quentiho

Malý leč překrásný kostelík s nádhernými zdobenými soškami a malovaným stropem. Je umístěný v odlehlé části vesnice. Slouží k pravidelným mším, v době války také skýtal přístřešek uprchlíkům a poskytoval úkryt místnímu obyvatelstvu. 

Sdělení vypravěče:
Ve sklepě je stále několik improvizovaných postelí a říká se, že se tu dá najít i o hodně víc. Prý tu někteří nechali malé jmění, když umírali na nemoci, ale zdejší kněz si odmítl z bohatství něco vzít a tak na něj pouze padal prach. To se alespoň tvrdí - vzhledem ke kráse kostela si tím ale není každý ta úplně jist.


Louka

Louka nedaleko za vesnicí je v letních měsících vždy rozkvetlá a plná květin. Lidé sem často chodí trávit svůj čas. Najdete tu zde i několik ovocných stromů. 

Sdělení vypravěče: 
Louka patřívala jednomu z bohatších statkářů, ten ale ochořel a brzy na to zemřel, takže momentálně je majetkem nikoho. Občas sem drobní sedláci vyhání svůj dobytek na pastvu, ale je dost rozlehlá na to, aby bylo složité dohlédnout z jednoho konce na protější, proto to nikomu ani v nejmenším nevadí.


Mlýn

Hezká, téměř pohádková budova. Mlynářka se stará o to, aby v okolí mlýna vždy bylo živo a barevno, proto není překvapením, že zde roste spousta pestrobarevných bylin. V noci také visí nad dveřmi rozsvícená lucerna.

Sdělení vypravěče:
Zdejší mouka se dováží až do Ailmaru a dost často se dostane i na stůl ke královské rodině. Dveře jsou zde vždy otevřené, mlynářka a mlynář jsou velice společenští. Ačkoliv nemají žádné potomstvo, stále shání tovaryše, co by snad někdy jejich dílo udržoval při životě tím, že by v něm pokračoval.


Rybník

Rozlehlý rybník, kde se dá dokonce i rybařit. Údajně jej nechal zbudovat a napustit král Ailmar II. a to prý na popud své ženy, královny, která zde mívala menší vilku a chtěla mít výhled na vodu, kterou zbožňovala.

Sdělení vypravěče: 
Ve vodě se nachází spousta leknínů, ale vesničané jsou velice hákliví na jejich trhání. Pokud vás nějaký z nich při této činnosti zahlédne, může se vám stát, že i zaplatíte pokutu.


Pole

Malá i větší políčka. Není neobvyklé, že jsou plná nejrůznějších plodin a na podzim jsou zde kupky slámy, které děti sem tam roztahají a pak se ve slámě válí. Doma pak za to dostávají většinou za uši. 

Sdělení vypravěče: 
Dlouhé lány, kus zásobuje právě zdejší mlýn. Vesničané zde tráví dost svého času, přeci jen si zde vydělávají na živobytí. Není na nich nic moc zajímavého, pokud nehledáte volnou půdu s úmyslem se usadit a pěstovat obilí či jinou plodinu.